728 x 90

تا چه میزان به امنیت Gmail اطمینان دارید؟

روز کاربران زیادی در سراسر دنیا از Gmail برای ارسال و دریافت رایانامه استفاده می‌کنند. در حقیقت Gmail را می‌توان محبوب‌ترین سرویس رایانامه نامید. یکی از دلایل این محبوبیت باور کاربران به امنیت بالای این سرویس می‌باشد. اما واقعا گوگل تا چه میزان به حفاظت از رایانامه‌های کاربرانش پایبند است؟

به تازگی گوگل تایید کرده است که رایانامه‌های خصوصی کاربرانش توسط توسعه‌دهندگان برنامه‌های کاربردی می‌توانند خوانده شوند. بله توسط افراد توسعه‌دهنده نه ماشین‌ها! اگر از سرویس Gmail استفاده می‌کنید قطعا تا به حال پیش آمده که یک برنامه‌ی شخص سوم (third-party) را به حساب کاربری Gmail خود متصل کرده باشید. از آنجایی که اکثر کاربران بدون مطالعه‌ی اجازه‌هایی که برنامه کاربردی از آن‌ها می‌خواهد اقدام به نصب برنامه‌های کاربردی می‌نمایند، موافقت خود را با تمامی موارد خواسته شده بدون اطلاع درستی از آن‌ها اعلام می‌نمایند.


تایید شرکت‌های توسعه‌دهنده نرم‌افزار مبنی بر خواندن رایانامه‌های کاربران Gmail
یکی از شرکت‌های نرم‌افزاری گفته است که این یک قضیه‌ی رایج است اما به طور نادرست و غیراخلاقی از کاربران مخفی نگاه داشته شده است.

اما گوگل می‌گوید این موضوع با سیاست‌هایش تناقضی ندارد. در حالی که کارشناسان امنیت با این موضوع موافق نیستند. سرویس Gmail توسط ۱٫۴ میلیارد نفر در سراسر دنیا در حال استفاده است. این افراد وقتی برنامه‌ی کاربردی‌ای نصب می‌نماید می‌توانند حساب کاربری خود را به این برنامه متصل کنند. دراین راستا از آن‌ها اجازه‌هایی مانند خواندن، ارسال، پاک کردن و یا مدیریت رایانامه‌شان درخواست می‌گردد. به گفته روزنامه Wall Street این اجازه، گاهی به افراد توسعه‌دهنده این برنامه‌های کاربردی اجازه می‌دهد تا محتوی رایانامه‌های کاربران را بخوانند.

 

عدم کسب اجازه
با وجود اینکه پیغام‌ها اصولا توسط الگوریتم‌های کامپیوتری پردازش می‌شوند اما هزاران رایانامه‌ توسط کارمندان این شرکت‌ها خوانده شده‌اند. شرکت نرم‌افزاری Edison خواندن رایانامه صدها کاربر Gmail را تایید کرده است. شرکت Edison برای ساخت یک نرم‌افزار جدید از اطلاعات این رایانامه‌ها استفاده کرده است.

از دیگر شرکت‌هایی که اقدام به این کار کرده است، eDataSource را می‌توان نام برد. مهندسین این شرکت در جهت بهبود الگوریتمشان اقدام به خواندن رایانامه کاربران کرده‌اند. در مجموع این شرکت‌ها می‌گویند اجازه خاصی از کاربرانشان کسب نکرده‌اند، زیرا اجازه‌ی این موضوع قبلا توسط Google از کاربران دریافت شده است.

آلان وودوارد از دانشگاه Surrey می‌گوید، درست است که موضوع دسترسی توسعه‌دهندگان به رایانامه‌های کاربران توسط گوگل از کاربران پرسیده می‎شود ولی باز هم این دسترسی منطقی به نظر نمی‌رسد.

گوگل در دفاع از خود گفته است: طبق سیاست گوگل جای تعجبی برای کاربران وجود ندارد. ویژگی‌های پنهان، سرویس‌ها یا عملیات گوگل با اهداف بازاریابی برنامه‌های کاربردی شخص سوم متفاوت است. در نتیجه ی این ناسازگاری ممکن است کاربران برای دسترسی به سرویس‌های API دچار مشکل شوند. همچنین گوگل برای رفع مشکلات کاربرانش در ارتباط با این قضیه پیشنهاد داده است تا کاربران از صفحه Seurity Check-Up دیدن نموده و فهرست برنامه‌های کاربردی که با حساب Gmailاشان لینک شده را یافته و در صورت عدم رضایت برای اشتراک‌گذاری اطلاعات با این برنامه‌های کاربردی آن‌ها را غیرفعال نمایند.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

728 x 90
Loading...